Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

512px-Slime_Kura-Kura_Tbilisi_GeorgiaJesteś rodzicem i coraz częściej słyszysz od swojego dziecka słowo slime lub glutki czy gluty? Dowiedz się więcej na ten temat i zaskocz je swoją wiedzą

 

Slime - skąd to się wzięło?

 

Gdy my dorośli byliśmy dziećmi - zabawy plasteliną, ciastoliną, masą papierową, masą solną czy po prostu farbkami i kredkami zajmowały nam mnóstwo czasu.

Teraz - jest więcej materiałów w sklepie. W związku z czym i kreatywność dzieciaków rośnie. Mogą - do swoich produkcji manualnych wykorzystywać produkty - które kilkanaście lat temu ogólnodostępne nie były. Typu kleje PVA czy płyn do soczewek. I stąd się wzięły gluty

 

Slime - co to?

 

To nic innego jak plastyczna masa domowej roboty. Rozciąga się, w zależności od upodobań jest barwna i brokatowa. Lepi się, czasami zachowuje jak ciecz, czasami jak rozciągliwa ciastolina. Można ją ugniatać, formować, rozciągać i sklejać. Skutecznie zajmuje ręce i pomaga uwolnić się od nadmiaru stresu po ciężkim dniu. Bez względu na wiek.

Dodatkowo - w szkole - nastała moda na glutki. Więc Ci, którzy robią ich więcej, fajniejszych i z różnych przepisów - zyskują szacunek grupy. Dlatego jeśli Ty też chcesz zyskać - ale w oczach swoje dziecka - dobrze żebyś była zorientowana w jego ostatnich kreatywnych poczynaniach. A jak zaproponujesz mu dodatkowe przepisy - których być może nie zna - czapki z głów przed rodzicem.

 

Slime - co potrzeba do zrobienia

Najważniejsze składniki to:

  • klej PVA - jest to klej na bazie polimeru winylowego - który rozpuszcza sie w wodzie
  • aktywatory  - czyli substancja - która sprawi - że polimerowe cząsteczki kleju zmienią swoją strukturę. Polega to na tym - że z płynnego kleju nagle pod wpływem aktywatora powstanie ciągnące się coś. Do najpowszechniej znanych i wykorzystywanych aktywatorów zalicza się:
  1. kwas borowy (boraks) do kupienia w każdej aptece. Jednak ze swoje właściwości - może być stosowany przez starsze i mądrzejsze dzieciaki - lub pod nadzorem dorosłych
  2. soda
  3. płyn do płukania soczewek kontaktowych ( działa - bo w składzie zawiera zwykle kwas borowy. I właśnie tego składnika musicie szukać w składzie)
  4. płyn do prania - równiez zawierający w składzie kwas borowy. Na pewno ma go perwoll
  5. krochmal - czyli odrobina mąki ziemniaczanej wymieszanej z wodą
  • wszelkiego rodzaju dodatki w postaci barwników, brokatów i innych ozdób. Tu kreatywność dzieciaków nie ma granic

 

Slime - przepisy

 

W internecie znajdziecie naprawdę mnóstwo przepisów na slime. Od filmów na youtube, po prezentacje czy artykuły na blogach. My osobiście polecamy przepisy umieszczone na stronie mamonik. Wszystkie zostały sprawdzone, dokładnie opisane i faktycznie powstają z nich slime, o odpowiedniej konsystencji. Nie ma strachu - że zabawa nie będzie udana. Ponadto przepisy są ze składników - które zwykle większość z nas ma w domu.

Więc jeśli chcecie wiedzieć jak zrobić gluta slime albo

jak zrobić slime bez kleju i boraksu

to wystarczy po prostu kliknąć w linki :)

 

 

Gluty slime - co warto o nich wiedzieć?

 

Coraz częściej od swoich dzieci słyszysz słowa glut lub slime? A w domu widzisz dziwną elastyczną masę, bardzo rozciągliwą, kolorową i często święcącą się? Zastanawiasz się co za moda zapanowała wśród Twoich dzieci i ich rówieśników? W takim razie dowiedz się czym są slime i zaskocz wiedzą swoje dzieci

 

Gluty - co to takiego?

 

Gluty slime - to domowej roboty masa plastyczna. Wytwarzana z kleju zawierającego w składzie PVA. Jest bardzo elastyczna i rozciągliwa - jak guma. Przy czym nie wymaga wcześniejszego żucia. Wymaga za to wymieszania kleju z odpowiednim aktywatorem. Który sprawi - że polimerowe cząsteczki kleju zmienią swoją strukturę. Przez co - z płynnego kleju powstanie masa plastyczna. Idealna do ugniatania, rozciągania, zabawy - dla małych i tych trochę większych.

Aktywatorem może być: kwas borowy (występujący w boraksie, płynach do prania, płynach do płukania soczewek kontaktowych), soda czy zwykły krochmal (mąka ziemniaczana wymieszana z wodą).

W wyniku reakcji chemicznych jakie zachodzą między poszczególnymi składnikami - powstaje glut

 

Glut - jak go zrobić

 

Wbrew pozorom jest całkiem sporo przepisów w internecie - pokazujących jak zrobić slime.

Dlatego my skorzystamy z wiedzy już umieszczonej w internecie i zaproponujemy Wam 2 artykuły z przepisami na slime. Sprawdzone - działają. Z tych przepisów faktycznie powstaną gluty.

Wersja dla starszych dzieci z boraksem o wdzięcznym tytule

jak zrobić gluta slime

Wersja dla młodszych dzieci - jak zrobić slime bez kleju i boraksu

 

Glut na co uważać?

 

Przede wszystkim na kwas borowy. Jest to dość silny związek chemiczny, który wykorzystywany jest na przykład do dezynfekcji. W związku z tym jeśli masz młodsze dzieci lub mniej uważne - a im zamarzy się glut z boraksu - lepiej miej nad nimi kontrolę i uczestnicz w produkcji slime.

Co jeszcze - sprawdź - czy Twoje dziecko nie jest uczulone na któryś ze składników. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy bądź zmiany na skórze - czym prędzej skończcie zabawę ze slime.

 

Glut - skąd ta moda

 

Ze Stanów Zjednoczonych. Swego czasu był emitowany tam program dla dzieci, swego rodzaju quiz, w którym dzieciaki po udzieleniu błędnych odpowiedzi lądowały w zielonym, ciągnącym się glucie czy szlamie. Efekt innym dzieciakom spodobał się tak bardzo - że zaczęły szukać własnych przepisów na ciągnące się slime. I tak metodą prób i błędów - powstały gluty, które dzisiaj goszczą praktycznie w każdym domu, gdzie są nastolatki