Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
thomas-aqua-pet-familyChyba żadna z nas nie wyobraża sobie sprzątania bez odkurzacza – dzięki niemu można szybko i dokładnie zebrać zanieczyszczenia z podłogi, sofy czy foteli. Jednak nie każdy odkurzacz zapewnia skuteczne działanie, zwłaszcza w przypadku, gdy jest się mamą małego alergika. W takim przypadku nie warto oszczędzać na zdrowiu!

Na sklepowych półkach czeka mnóstwo różnych odkurzaczy – można podzielić je zasadniczo na modele workowe oraz bezworkowe. To, czy dany model będzie nadawał się do użytku w domu, w którym mieszka alergik, zależy przede wszystkim od zastosowanego w urządzeniu systemu filtracji. Właśnie dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się odkurzacze wodne, czyli z filtrem wodnym.

 

Jak działają odkurzacze wodne?

W tego rodzaju odkurzaczach znajduje się wyciągany pojemnik na wodę i to właśnie ona pełni funkcję filtracyjną. Po włączeniu odkurzacza zabrudzenia wciągane są do pojemnika z wodą, czasami dodatkowo są zwilżane, gdy odkurzacz jest wyposażony w taką funkcję. Woda bardzo skutecznie zatrzymuje zabrudzenia i powoduje, że są one łatwiejsze do usunięcia niż w przypadku cyklonowych odkurzaczy bezworkowych z suchym pojemnikiem. Ponadto w odkurzaczach z filtrami wodnymi stosuje się dodatkowe filtry wylotowe, najczęściej zmywalne i wodoodporne filtry HEPA, które potrafią zatrzymać zanieczyszczenia o wielkości rzędu 0,3 µm, w tym komórki grzybów, bakterii, pierwotniaków oraz większość wirusów.

 

Tak zaawansowany system filtracji powoduje, że odkurzacze te wydmuchują czyste i ponadto nawilżone powietrze, co również ma znaczenie w przypadku osób z alergiami – zbyt suche powietrze może zaostrzać objawy alergiczne. Do odkurzacza można też dodać olejki eteryczne do aromaterapii, by wypełnić dom pięknym zapachem.

 

Nie tylko odkurzanie na sucho

Dużą zaletą odkurzaczy wodnych jest to, że nie tylko potrafią one odkurzać na sucho, ale też na mokro – to powoduje, że mogą one bez problemu zebrać rozlaną wodę na podłodze czy też błoto. Również wiele modeli wyposażonych jest w funkcję prania – w ten sposób można łatwo wyczyścić nimi tapicerkę meblową i samochodową, dywany czy wykładziny. Przydadzą się zarówno przy usuwaniu plam punktowych, jak i w całościowym czyszczeniu zabrudzonych tkanin.

 

Najczęściej odkurzacze wodne wyposażone są w szereg dodatkowych ssawek i szczotek, w tym turboszczotki, szczotki do parkietu, ssawki do wody, ssawki małe i szczelinowe czy też przeznaczone specjalnie do prania na mokro. To powoduje, że można wykorzystywać je na wiele sposobów i tym samym to taki sprzęt będzie niezawodnym pomocnikiem w sprzątaniu całego domu.

 

Warto również wskazać, że niektóre odkurzacze wodne potrafią pracować także w trybie workowym, dlatego też można zamontować do nich worek – najlepiej wybierać wtedy worki włókninowe, które bardzo skutecznie blokują zanieczyszczenia.

 

Gdy chcesz dowiedzieć się więcej na temat odkurzaczy wodnych, sprawdź serwis Idealny Odkurzacz, który pomoże ci również w wybraniu najlepszego odkurzacza. Pomocne porady dotyczące wyboru odpowiedniego odkurzacza z filtrem wodnym znajdziesz pod adresem: http://www.idealnyodkurzacz.pl/dopoczytania/id/220/odkurzacze-z-filtrem-wodnym.